Obecní úřad Bezvěrov
Bezvěrov 101
330 41
Již rok po válce, v roce 1946 ustavují pánové Václav Žák, hospodský a pan Šmolík, nadlesní z místní hájovny, přípravný výbor spolku s názvem „SOKOL“. Již v roce 1947 je nakoupeno tělocvičné nářadí, cvičební úbory a probíhá cvičení na nářadí v místním sále pohostinství. Ženy, členky Sokola, za spolupráce Sokola Manětín nacvičují Besedu a při plesových sezonách zahajují předtančení.
V témže roce paní Vlasta Žáková, k pohostinství provozuje ještě smíšené zboží, šije první dresy. Námětem jí byly zřejmě pražské kluby, neboť pocházela z Vonoklas blízko Prahy. Ale aby nekopírovala Slávii byly v modrobílém provedení. Kopačky ručně šité pocházeli od firmy Lehman Toužim Výroba obuvi. Hřiště je od počátku do dneška na stejném místě. Hrací plocha se skládala ze soukromých pozemků to znamená strouhy, močály i velké svahové rozdíly. První úpravy byly provedeny buldozeristou s americkým buldozerem, který zde prováděl terénní úpravy svážnic v lese směrem k Branišovu. Ten jakžtakž srovnal hrací plochu, kde se dalo hrát.
Zápasy se domlouvaly, např.: Teplá, Doupov, Staré Sedlo, Žlutice, Útvina, Bečov, Štědrá a jiné. Od pamětníků víme, že dostávali dvouciferné příděly.
Z legend pár jmen: Žák Václav a František, Hašl Václav, Frank Alois, Neškrabal, Knap, Veverka. Opora v brance Oldřich Vácha, bratři Sláva a Jaroslav Bártové, bratři Kazdové z Nečtin, Fajt, Vošta z Prohoře. Dokonce i cizinci si zde zahráli . Byli to Bulhaři a Italové, kteří v horském pastvinářském družstvu patřícím do Teplé, zde pásli dobytek.
V roce 1950 přichází do Bezvěrova z Toužimi se 4 traktory malá STS, aby zde využila prostory bývalé sklárny. Zde rozšířila svůj vozový park a díky tomu i příliv nových zaměstnanců ze širokého okolí. V tomto čase se rodí další etapa fotbalu a nese jméno SOKOL JZD, čítající 38 členů včetně žen. Dochoval se doklad soupisky i s razítkem.
V roce 1956 se STS stěhuje zpět do nových budov v Toužimi, což přináší pro Sokol stagnaci
O čtyři roky později přichází opět záchrana. Prostory po STS přebírá Státní statek se sídlem v Bezvěrově vedený Antonínem Hlavinkou. Jemu patří dík za další rozvoj fotbalu. Dostává se nám materiální i dopravní podpory. Z řad vedení statku i do vedení výboru klubu. Přichází pan Klouček Bohumil. V té době se mění název na TATRAN BEZVĚROV.
Po desetiletém působení se v dubnu 1970 opět mění název na SÁZAVAN BEZVĚROV. Co vedlo k tomuto názvu? Zřejmě tradice obce. Dle kroniky se horní část obce, kde měl sídlo státní statek a pošta, jmenoval Nová Sázava a druhá část obce Bezvěrov. Proto Sázavan Bezvěrov.
V těchto letech bojuje klub o přejímku ubytoven po státních silnicích, ze kterých se staly kabiny, neboť zde žádné nebyly.
V roce 1972 se uskutečnila první výměnná návštěva s týmem z tehdejší NDR z Karl-Marx-Stadtu (dnešní Chemnitz). Pamětníci si jistě rádi vzpomenou.
Historii byla spletitá. Za tu spoustu let prošli fotbalem řady hráčů a funkcionářů. Všechny bohužel nelze na tomto místě vyjmenovat, zmiňme jen některé, o kterých jsme ještě nemluvili a kteří se věnovali oběma aktivitám: Frank Alois, Jaroslav Jelínek, Stowasser Alois, Bubla Karel, Rada Jaroslav nejst., Bohumil Rychtařík, Jaroslav Velek, Jan Bali-Jenčík, Jan Zadražil st. a nezapomeňme dodat také Miloslav Mareš.
Dobře si pamatujeme dobu, kdy v 70/80. letech se zde fotbal vůbec nehrál (zhruba 15 let), družstvo dospělích se rozpadlo a rozprchlo se do okolních týmů např. Nečtin. Hřiště bylo zarostlé vysokou trávou. Fotbal se hrál pouze na „pouť“ (pro žízeň). Až poté v roce 1983 Vlastimil Hlavatý st. a Josef Kraus založili fotbalové družstvo žáků, které se postupem času, v devadesátých letech, přerodilo do družstva mužů (1992). S žáky posléze pokračoval Jaroslav Štika, Jaroslav Králík a posléze ještě Jan Zadražil ml a Robert Vodrlint. Toto období bylo okořeněné výměnným pobytem družstev žáků s fotbalovým týmem Graffingu (rok 2000), kteří nejdříve navštívili nás a my jsme poté navštívili je. V průběhu cca 25 let postupně přes žákovské družstvo prošli téměř všechny děti, které v Bezvěrově a okolí vyrůstali.
Je to již možná 10 let co družstvo žáků nemáme. Za tuto dobu je patrný vliv na družstvo mužů, které má problémy s doplňováním mladších hráčů.
Jak jste možná zaznamenali, chtěli bychom postupně začít s fotbalovými tréninky dětí z celého okolí Bezvěrova. Zatím nechceme budovat družstvo se kterým bychom chtěli jezdit na skutečné zápasy, ale chceme hlavně děti opět přivést k fotbalu (sportu). Uvidíme zda bude zájem.
Družstvo mužů se v posledních 20 letech hodně změnilo. I tímto družstvem prošla řada hráčů a postupem času se mění i věkový průměr. Podařilo se nám postoupit ze IV.třídy přes III. třídu až do okresního přeboru, kde se s různými úspěchy držíme, což je pro tak malou obec jistě velký úspěch.
Miloslav Mareš, Josef Kraus, Jaroslav Rada
Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá.
Na svatého Placida slunce ohně nevydá.